No. Player
14 S.J.Congdon
11 R.S.Chadd, J.E.Horrocks, M.Downey, R.A.Parrett
9 G.J.W.Astle
6 S.Cocker, R.J.Rowlett, C.K.Bullen, S.Reavell
5 T.Arnold, C.Sheen, R.J.Ward, S.Weddell, M.Randall
4 M.Badloo, K.Bennett, R.Dinmore, J.M.Flaherty, S.G.Green, P.Lovegrove, P.J.Smith
3 R.Chadd, S.Dunbar, D.G.Pollard, J.Yerrell, M.Wilson
Date Score Player Opposition
09 Jul 16 107* M.Randall Warlingham
18 Jun 16 103 S.Armitage Ewhurst
18 Jul 15 107 A.S.Rathore Sheen Park 2nd XI
06 Jun 15 111 S.Reavell Wandgas
06 Jun 15 141 M.Randall Wandgas
23 Aug 14 143 S.Armitage Chobham
02 Aug 14 130* C.K.Bullen Worplesdon & Burpham 2nd XI
03 Aug 13 107 A.S.Rathore Hook & Southborough 2nd XI
13 Jul 13 127* R.A.Parrett Worplesdon & Burpham 2nd XI
15 Jun 13 103* G.Jones Mitcham 2nd XI
08 Sep 12 100 S.Weddell Kemsing
02 Sep 12 118 S.Weddell Demi Johns
25 Aug 12 127* G.Rossi-Jones Battersea Ironsides 3rd XI
29 Jul 12 103 M.Wilson Ipplepen
28 Jul 12 100* S.Weddell Blindley Heath
27 Jul 12 100* S.Reavell Plymstock
03 Sep 11 138* S.Reavell Horley 2nd XI
21 Aug 11 103 J.M.Flaherty North Holmwood
03 Jul 11 109 S.Weddell Alleyn and Honor Oak
02 Jul 11 101 C.Sheen Mitcham 3rd XI
04 Jun 11 103 R.J.Ward West End Esher 2nd XI
08 May 11 122 C.Sheen South Nutfield
08 May 11 151* M.Randall South Nutfield
04 Sep 10 108 R.W.March Newdigate
08 Aug 10 153* S.Weddell Demi Johns
07 Aug 10 103* R.A.Dinmore Old Paulines 3rd XI
07 Aug 10 102* C.C.Smith Carshalton
24 Jul 10 106 C.K.Bullen Effingham
18 Jul 10 104 M.Wilson Dormansland
10 Jul 10 100* M.Randall Wandgas
30 May 10 108* S.J.Congdon Nutfield
22 May 10 100 M.Randall Worplesdon & Burpham
01 May 10 117 C.Sheen Old Tiffinians
20 Jun 09 103 R.A.Parrett Merrow 2nd XI
2 May 09 143* D.Wolverson Whiteley Village
2 May 09 111* C.Sheen Whiteley Village
26 Jul 08 101 D.G.Pollard Ripley 2nd XI
26 Jul 08 104 C.Sheen Ripley
20 Jul 08 129 J.M.Flaherty Cheam
22 Jun 08 104 M.Wilson Warlingham
2 Sep 07 104 T.Arnold Selsdon
18 Aug 07 102 S.Reavell Battersea Ironsides 2nd XI
20 May 07 105* O.Arnold Southern Rail Kenley 2nd XI
20 May 07 135 M.Downey Smallfield
16 Sep 06 105* S.J.Congdon Stoke d'Abernon
10 Sep 06 130* T.Arnold Crawley
2 Sep 06 101 L.Newman Battersea Ironsides
2 Sep 06 116 C.Smith Battersea Ironsides
8 Jul 06 101 J.M.Flaherty Shepperton 2nd XI
8th Jul 06 114* M.Downey Shepperton 2nd XI
11 Jun 06 100* K.Bennett Salfords
28 May 06 100* K.Bennett Sanderstead
14 May 06 136 K.Bennett South Nutfield
13 May 06 110* L.Newman Haslemere
29 Apr 06 111 K.Bennett Merstham
3 Sep 05 105 M.Downey Horley
31 Aug 05 103* R.J.E.Hindley Surrey Cricket Board XI
17 Aug 05 127* J.Flaherty Woodmansterne 3rd XI
3 Jul 05 126 R.A.Parrett Old Dartechs and Wilmingtonians
19 Jun 05 161 T.Arnold Claygate
18 Jun 05 115* R.Chapman Sanderstead 3rd XI
5 Jun 05 101* M.Downey Giltec
28 May 05 124 M.Downey Blackheath 2nd XI
21 May 05 115* D.G.Pollard Hampton Wick Royal 2nd XI
15 May 05 104* S.Dunbar Ashtead
4 Sep 04 100 S.Cocker Stoke D'Abernon 2nd XI
29 Aug 04 100* S.Dunbar Wallington
18 Jul 04 128* T.Arnold Warfield
12 Jun 04 128* S.Reavell Bec Old Boys
22 May 04 102* S.Dunbar Battersea Ironsides
6 Sep 03 100* S.J.Congdon Stoke D'Abernon
30 Aug 03 111 M.Downey Churt 2nd XI
16 Aug 03 171* P.Lovegrove Thames Ditton 3rd XI
20 Jul 03 102* A.Patel Viscount 2nd XI
19 Jul 03 115* C.K.Bullen Worplesdon & Burpham
5 Jul 03 102 D.G.Pollard Pyrford 3rd XI
29 Jun 03 102* T.Arnold Lingfield 2nd XI
14 Sep 02 113* N.M.House Ockham
8 Sep 02 142* P.Lovegrove Blakes
31 Jul 02 102* R.J.Rowlett Brading
20 Jul 02 124* R.J.Ward Merstham 3rd XI
13 Jul 02 104 N.M.House Stoke d'Abernon 2nd XI
23 Jun 02 113* A.T.Johnson Salfords
23 Jun 02 139 A.Johnstone Claygate
22 Jun 02 134 P.Lovegrove Worplesdon & Burpham 3rd XI
25 May 02 103* R.A.Dinmore Churt 2nd XI
18 May 02 103* R.J.Rowlett Worplesdon & Burpham
11 May 02 139 M.Downey Wallington 2nd XI
15 Sep 01 105* C.K.Bullen Fat XI
25 Aug 01 116* S.Cocker Croydon M.O.
26 Jul 01 110 S.Reavell Presidents XI
7 Jul 01 104 P.Lovegrove Chobham 3rd XI
2 Jun 01 123* S.Cocker Temple Bar 2nd XI
2 Jun 01 100* S.J.Congdon Temple Bar
12 May 01 110 M.Downey Marlborough 1870 2nd XI
9 Sep 00 140* S.J.Congdon Kingston Methodist
6 Aug 00 101* M.Downey Royal Mills
23 Jul 00 131* M.J.Vaughan-Davies Chipstead & Coulsdon
8 Jul 00 103* M.Downey Old Isleworthians/Heston 'A'
3 Jun 00 121 R.J.Rowlett Old Suttonians
27 May 00 100* M.J.Vaughan-Davies Spelthorne
7 May 00 100* R.J.Ward Flying Dutchman
7 May 00 130* B.M.Williams Flying Dutchman
7 May 00 108 C.K.Bullen Woldingham
11 Sep 99 108* S.J.Congdon Horsley & Send
5 Sep 99 113 R.J.Rowlett Newdigate
21 Aug 99 125* C.K.Bullen Morden Spartans
25 Jul 99 107 R.J.Ward Dorking 2nd XI
10 Jul 99 172 M.Downey Battersea Ironsides 'C'
20 Jun 99 100* R.A.Parrett Claygate
13 Jun 99 100* R.J.Ward Estonia
23 May 99 127 R.A.Parrett Warlingham 2nd XI
9 Aug 98 121 S.J.Congdon Wallington
19 Jul 98 121* S.J.Congdon Chipstead & Coulsdon
11 Jul 98 114* R.A.Dinmore Old Isleworthians 'A'
5 Jul 98 114 S.Cocker Strollers
24 May 98 114 R.A.Parrett Estonia
31 Aug 97 123* C.A.Lilley Oxted
25 Aug 97 149* S.Cocker Buckfastleigh
16 Aug 97 106 R.J.Rowlett Putney
13 Jul 97 124 R.A.Parrett Old Purleians
30 May 97 110* S.J.Congdon Chipstead & Coulsdon
26 May 97 103* R.A.Parrett Over-35's
1 Sep 96 104 R.A.Parrett Oxted
25 Aug 96 120 R.J.Rowlett Mount Edgcumbe
27 Aug 95 109 R.A.Parrett Ivybridge
27 Aug 95 102 S.Cocker Ivybridge
30 Jul 95 108* R.A.Parrett Northwood Purley
2 Jul 95 103* S.J.Congdon Old Becs
31 May 94 126* S.J.Congdon Presidents XI
7 Sep 91 153* S.J.Congdon Economicals 'A'
7 Jul 91 104 J.A.Taylor Strollers
9 Sep 90 102 S.J.Congdon Honor Oak
25 Aug 90 106* S.J.Congdon Petersham
25 Aug 90 111 R.S.Chadd Petersham
18 Aug 90 115* R.M.J.Stephens Morden 2nd XI
12 Aug 90 108* P.Bailey Wallington 2nd XI
4 Aug 90 148* R.A.Dinmore Old Suttonians 2nd XI
19 Aug 89 107 J.A.Taylor Battersea Ironsides 2nd XI
5 Jul 89 107 P.S.Davidson Market Harborough
27 May 89 107* M.T.B.Hooper Putney 2nd XI
25 May 88 105* P.J.Smith Surbiton Hill Methodists
15 Aug 87 103 R.M.J.Stephens BCCI
7 Jun 87 121 J.Hilliar London West Indians
16 May 87 100* M.T.B.Hooper Ashurst Wood
20 Jul 86 100* G.R.Sylvester Wallington
29 Jun 86 102* J.Hilliar Croydon M.O.
24 Jul 85 108* P.J.Smith Chipstead & Coulsdon
31 May 85 117 P.J.Smith Warlingham Sinisters
24 Jul 82 103* K.Badham Old Suttonians
2 Jun 81 115 J.Yerrell West Wickham
2 Aug 80 102* R.S.Chadd Old Tenisonians
5 Jun 80 122 J.Yerrell Manor Park
15 Sep 79 118 J.Yerrell Old Olavians
15 Jul 79 114 J.G.Hills Atkins
13 Aug 78 100 R.S.Chadd London West Indians
25 Jun 78 103* R.S.Chadd Magpie
17 Jul 77 100* R.S.Chadd Richmond
21 Aug 76 102 R.S.Chadd Putney
7 Aug 76 103* R.S.Chadd Kingswood
18 Jul 76 106* K.E.Simpson Surbiton
24 Aug 74 100* R.S.Chadd South Nutfield
23 Jun 73 102* R.S.Chadd Chipstead
12 Aug 72 105* R.S.Chadd Banstead 2nd XI
15 Aug 71 106* R.S.Chadd Horley
18 Jul 71 109 M.Badloo Wallington 2nd XI
16 Aug 70 113* D.Astle Horley 2nd XI
27 Jul 69 105 P.J.Smith Wallington Old Foresters
20 Jul 69 118 A.Westall Wallington 2nd XI
20 Jul 69 138* M.Badloo Wallington 2nd XI
21 Jul 68 117* G.J.W.Astle Wallington 2nd XI
17 Jun 67 123* G.A.Cross South Godstone
17 Jul 66 108* M.Badloo Wallington 2nd XI
10 Jul 66 100* R.Chadd Richmond
2 Jul 66 110* G.J.W.Astle Brockham Green
25 Jul 65 105 M.Badloo Springfield Hospital
6 Sep 64 100* R.Chadd Wigmore
15 Aug 64 114* P.P.Jones Old Reigatians
8 Aug 64 103* R.Chadd Banstead 2nd XI
1 Sep 62 100* G.J.W.Astle Wimbledon Town
11 Aug 62 111* J.E.Horrocks Sutton
23 Jun 62 103 P.C.M.Jones Chipstead 2nd XI
25 Jun 61 107* P.P.Jones Needingworth
21 Aug 60 134 G.J.W.Astle Dorking
9 Jul 60 101* J.A.Bidwell Nutfield
5 Jun 60 113* J.E.Horrocks Falcon
20 Sep 59 126* J.E.Horrocks Horley
1 Jun 58 105* J.E.Horrocks North End & Felbridge
31 May 58 102* G.J.W.Astle Woodmansterne
9 Jul 57 101* L.W.Lewin Kenley
30 Jun 57 122* G.J.W.Astle Hambledon
29 Jun 57 121 J.E.Horrocks Horley
29 Jun 56 120 D.E.Shaughnessy Wanstead
7 Aug 55 123* L.H.Harrington Warlingham
5 Aug 55 105 G.J.W.Astle Warlingham
24 Jun 55 101* J.E.Horrocks Wanstead
24 Jul 54 103* G.J.W.Astle Chipstead
13 Jun 54 100* J.E.Horrocks Seaford
22 Aug 53 100 P.E.Vickerstaffe South Nutfield
3 Aug 53 112 J.E.Horrocks Robins
25 May 53 101* L.H.Harrington Kingswood
31 Aug 52 101 G.J.W.Astle Keymer & Hassocks
18 May 52 114* D.E.Shaughnessy Salfords
16 Sep 51 118* K.A.Gates North Holmwood
8 Jul 50 114 J.E.Horrocks Chipstead
3 Jun 50 103* D.G.W.Brind Blindley Heath
17 Sep 49 102* L.W.Lewin Shere
27 Aug 49 109* J.E.Horrocks Whyteleafe
28 Aug 48 108* J.E.Horrocks Chipstead
2 May 48 102* K.A.Gates Bletchingley
10 Aug 47 100* A.H.Masani North Holmwood
17 May 47 103* H.R.Burt Monotype
1934 133* L.W.Lewin ?
1934 4 centuries S.G.Green various
1933 1 century V.C.Gates Wallington 3rd XI
1932 110 V.C.Gates South Godstone
1930 100 T.C.Clements ?
1929 101 S.H.Penfold ?
1929 114 J.W.Corbin The Wanderers
1924 109 W.M.Edwards ?
1922 102* R.W.Chappell ?
1921 1 century R.W.Chappell ?